4️⃣“Zawsze mogę zrobić to jutro”
Wymówki prokrastynacyjne, to stwierdzenia które rozsądnie uzasadniają Twoje odwlekanie. Czasami nawet są nieco zgodne z prawdą, co powoduje, że tym łatwiej odwlec wykonanie zadanie. A te rozsądne wymówki są tak naprawdę wymówką, by uniknąć dyskomfortu, nieprzyjemnych uczuć związanych z realizowaniem celów.
✅Na tym etapie dobrze się przyjrzeć i uświadomić, czy rozsądne uzasadnienia są prawdziwe i zgodne z rzeczywistością, czy tak naprawdę oszukujemy się i sabotujemy swoje plany. Być może wymówki wyglądają tak samo (niezależnie od stojącego przed nami zadania) i powtarzają się przez parę dni.
5️⃣”Zobaczę tylko co nowego na insta, a potem zabiorę się za działanie”
Aktywności prokrastynacyjne pojawiają się, gdy sterowani dyskomfortem i dobrą wymówką zaczynamy angażować się w działanie odwracające uwagę od naszego zadania. To są wszystkie te przyjemne czynności, o niskim lub zerowym priorytecie, rozpraszacze w postaci noych technologii, portali społecznościowych, socjalizowaniem się czy bujaniem w obłokach.
✅Na tym etapie można wdrożyć nawyki, które utrudniają nam dostęp do gadżetów i rozpraszaczy. Dobrym rozwiązaniem będzie wyłączenie powiadomień, dźwięku w telefonie, wylogowanie się z portali społecznościowych, brak słodyczy w domu, umawianie się z przyjaciółmi dopiero po pracy.
6️⃣7️⃣ “Czuję chwilową ulgę po odsunięciu zadania od siebie” i/lub “Zadanie, którego się znów nie podjęłam, wydaje mi się jeszcze trudniejsze do zrobienia”
Ostatnie kroki zjawiska prokrastynacji dotyczą konsekwencji nie podjęcia się zadania. Czy w postaci natychmiastowej ulgi, pozbycia się dyskomfortu, wynikającego z aktywności prokrastynacynych. Czy w postaci perspektywy większego dyskomfortu, krytyki samych siebie za próbę zmotywowania się i porażki, piętrzenia się zadań / terminów, strat związanych z niewykonaniem zadania. Pozytywne czy negatywne – konsekwencje uczą nas że prokrastynacja się opłaca. Dostarcza ulgi, przyjemności i odciąga nas od coraz większego dyskomfortu i nieprzyjemnych uczuć.
Sama świadomość poszczególnych elementów prokrastynacji pozwoli z nią walczyć. Już dziś podważmy wymówki, nie uciekajmy do subsytutu zadań do wykonania i ich konsekwencji, nauczymy się regulować stany emocjonalne i relaksować się. A nade wszystko nauczmy się żyć z dyskomfortem i uznać, że część naszego życia bywa nieprzyjemna. Ale ona właśnie może przybliżyć nas do realizacji naszych celów.
*Modzelewski P., Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2018