fbpx

Wrzuć na luz

Prokrastynacja

💬Nie mam wystarczająco dużo czasu teraz, zrobię to jutro. 💬Zacznę, jak znajdę wenę, motywację. 💬Najlepiej pracuję pod presją, więc zaczekam do ostatniej chwili. 💬Jestem dzisiaj taka zmęczona, muszę najpierw odpocząć. 💬Mam jeszcze dużo czasu przed terminem, nie ma potrzeby zaczynania teraz.

ZNASZ TO?

4️⃣“Zawsze mogę zrobić to jutro”
Wymówki prokrastynacyjne, to stwierdzenia które rozsądnie uzasadniają Twoje odwlekanie. Czasami nawet są nieco zgodne z prawdą, co powoduje, że tym łatwiej odwlec wykonanie zadanie. A te rozsądne wymówki są tak naprawdę wymówką, by uniknąć dyskomfortu, nieprzyjemnych uczuć związanych z realizowaniem celów.
✅Na tym etapie dobrze się przyjrzeć i uświadomić, czy rozsądne uzasadnienia są prawdziwe i zgodne z rzeczywistością, czy tak naprawdę oszukujemy się i sabotujemy swoje plany. Być może wymówki wyglądają tak samo (niezależnie od stojącego przed nami zadania) i powtarzają się przez parę dni.

5️⃣”Zobaczę tylko co nowego na insta, a potem zabiorę się za działanie”
Aktywności prokrastynacyjne pojawiają się, gdy sterowani dyskomfortem i dobrą wymówką zaczynamy angażować się w działanie odwracające uwagę od naszego zadania. To są wszystkie te przyjemne czynności, o niskim lub zerowym priorytecie, rozpraszacze w postaci noych technologii, portali społecznościowych, socjalizowaniem się czy bujaniem w obłokach.
✅Na tym etapie można wdrożyć nawyki, które utrudniają nam dostęp do gadżetów i rozpraszaczy. Dobrym rozwiązaniem będzie wyłączenie powiadomień, dźwięku w telefonie, wylogowanie się z portali społecznościowych, brak słodyczy w domu, umawianie się z przyjaciółmi dopiero po pracy.

6️⃣7️⃣ “Czuję chwilową ulgę po odsunięciu zadania od siebie” i/lub “Zadanie, którego się znów nie podjęłam, wydaje mi się jeszcze trudniejsze do zrobienia”

Ostatnie kroki zjawiska prokrastynacji dotyczą konsekwencji nie podjęcia się zadania. Czy w postaci natychmiastowej ulgi, pozbycia się dyskomfortu, wynikającego z aktywności prokrastynacynych. Czy w postaci perspektywy większego dyskomfortu, krytyki samych siebie za próbę zmotywowania się i porażki, piętrzenia się zadań / terminów, strat związanych z niewykonaniem zadania. Pozytywne czy negatywne – konsekwencje uczą nas że prokrastynacja się opłaca. Dostarcza ulgi, przyjemności i odciąga nas od coraz większego dyskomfortu i nieprzyjemnych uczuć.

Sama świadomość poszczególnych elementów prokrastynacji pozwoli z nią walczyć. Już dziś podważmy wymówki, nie uciekajmy do subsytutu zadań do wykonania i ich konsekwencji, nauczymy się regulować stany emocjonalne i relaksować się. A nade wszystko nauczmy się żyć z dyskomfortem i uznać, że część naszego życia bywa nieprzyjemna. Ale ona właśnie może przybliżyć nas do realizacji naszych celów.

 

*Modzelewski P., Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2018

COACHING ADHD

Trenuj umiejętności organizacji