Gdy stosujesz sztuczkę Oszusta
Rekomendacje
Ogólne zalecenia:
Skonfrontuj się z podstępna sztuczką motywacyjną, która niesamowicie wpływa na twoje zasoby energetyczne. Stosowanie jej wprowadzą Cię w stan fizycznego i emocjonalnego zmęczenia.
I serwuje dużo stresu: bo czekając w nieskończoność na wzburzenie emocjonalne, zaległości rosną, terminy realizacji się skracają, a Twoje poczucie sprawczości, wiary we własne możliwości i pewności siebie spada.
Gniew działa pobudzająco, ale zamiast szczęścia i ekscytacji, czujesz presję czasu i zdenerwowanie, a może poczucie zawodu sobą.
Oceń swój schemat motywacyjny
Z jakich brudnych sztuczek korzystasz? Jakie schematy myślowe za tym idą? Kiedy je stosujesz? W jaki sposób? Co tracisz korzystając z tych sztuczek?
Postanów
że ograniczysz stosowanie destrukcyjnych sztuczek motywacyjnych
Naucz się nowych sztuczek
które będą inspirować do podejmowania działań.Wykorzystaj do tego dwa ważne aspekty ADHD - napędzenie zainteresowaniem i pobudzeniem emocjonalnym.
Co możesz zrobić, by nie odwlekać?
Poznawaj siebie
Sprawdź, jakie masz korzyści, a jakie straty, skupiając się tylko na swojej niedoskonałości. Co karmisz a co osłabiasz wykorzystując wstyd, samokrytyczne myśli w realizowaniu zadań?
Zacznij zauważać swoje wysiłki i sukcesy
Antidotum na syndrom oszusta, do docenienie siebie. Codziennie wieczorem pochwal się za jedno zadanie, które zrobiłaś. Świętuj uśmiechając się do siebie, gdy wykreślisz zadanie z listy.
Słowa mają moc. Bądź swoim mentorem.
Przyjrzyj się swojemu krytykowi wewnętrznemu i pracuj nad tym, co do siebie mówisz. Weź 5 głębokich oddechów, zatrzymaj potok nieprzyjemnych myśli, mówiąc „Potrafię to zrobić”.
Dbaj o siebie, szczególnie w momentach kryzysu.
Zadbaj o ciało i daj mu wytchnienie.
Wzmacniaj odporność psychiczną na wypadek porażek i błędów.
Są nieodłącznym elementem życia – przygotuj cały narzędziownik radzenia sobie z niedoskonałością.
Wybierz jedno zadanie, ustal pierwszy, najprostszy krok
policz od 5 do 0 i go po prostu ZACZNIJ.