Wrzuć na luz

Emocje w ADHD

Zaburzenia regulacji emocji u osób z ADHD przejawiają się w emocjonalnych reakcjach, które nie wpisują się w zakres tradycyjnego wyrażania emocji. Są one nieoficjalnym objawem (nie objętych w liście kryteriów ADHD), który dotyka wielu osób.

W jaki sposób ADHD wpływa na emocje? Emocje są intensywne, zmienne i trudne w zarządzaniu tj:

Żarliwość

Frustracja nudą

Intensywny entuzjazm

Zwiększony niepokój

Przeładowanie sensoryczne

Poczucie odrzucenia

Trudności w radzeniu sobie gniewem

Szybkie zakochiwanie się i małe obsesje

Co zrobić, jeśli szybko się irytujesz, zaczynasz odczuwać niepokój lub czujesz przeładowanie sensoryczne? Oto kilka przykładów:

  • redukuj napięcie przez głębokie oddechy i jak się da unikaj ludzi, dopóki się nie uspokoisz,
  • odkładaj w te same miejsca często używanych przedmiotów, żeby nie czuć napięcia związanego z poszukiwaniem 5 min przed wyjściem z domu,
  • przełam “spiralę złości” przez zauważenie stałego schematu działania i stworzenie bardziej optymalnej reakcji
  • jeśli wykazujesz skłonność do napadów złości po powrocie z pracy, przed powrotem do domu idź na spacer lub posłuchaj muzyki w samochodzie / autobusie. Myśl o pozytywnych, przyjemnych rzeczach, dzięki czemu będzie łatwiej przeciwstawić się frustracjom.
  • zadbaj o porządek w twoim otoczeniu oraz rób przerwy, aby nadmiar bodźców nie spowodować przeciążenia i wyczerpania
  • pracuj nad swoim krytykiem wewnętrznym i spraw by był wspierającym trenerem, który zauważa codzienne, nawet najmniejsze osiągnięcia.

Dbałość o emocje to ważny obszar życia z ADHD. Lepsza regulacja emocji może wpłynąć na poprawę relacji społecznych, zwiększyć efektywność w pracy i codziennym funkcjonowaniu i zredukować stres i lęk. Warto znaleźć swoje sposoby na troskę o emocje, by wieść satysfakcjonujące i pełne życie. 



COACHING ADHD

Trenuj umiejętności organizacji