fbpx

Wrzuć na luz

Gdy osprzęt powolny to oprogramowanie nie działa, czyli słów kilka o wzmacnianiu poczucia własnej wartości

Wiara w siebie

“Nie wolno mi popełnić błędu”, “wiem, że mi nie pójdzie, choć jestem przygotowany”, “jeśli nie robię czegoś perfekcyjnie, to znaczy że jestem do niczego”, “zawsze wszystko nawalam”. To przykłady wypowiedzi, które słyszę od klientów na sesji. Wszystkie sprowadzają się do ważnej kwestii: poczucia własnej wartości.

Praca nad poczuciem własnej wartości jest mądrą inwestycją. Dzięki niej wzmacniamy wiarę w swoje możliwości, podejmujemy lepsze decyzje, mniej się martwimy i traktujemy siebie z akceptacją i życzliwością. Zawsze jest dobry czas na wzmacnianie poczucia własnej wartości.

❓“Od czego zatem zacząć?” , “Co wdrożyć do swojego życia, aby procentowało teraz i w przyszłości?

🏃‍♂️W zdrowym ciele, zdrowy duch – nie mylił się rzymski poeta satyryczny Juwenalis z Akwinu. 

Ciało, dusza i umysł są ze sobą powiązane. Jeśli chcesz czuć się dobrze psychiczne, dbaj o ciało, w tym o swój mózg..

Jakże często osoby, które są zestresowane, przybite psychiczne, przemęczone to te, które, mało odpoczywają i śpią, źle się odżywiają i mało się ruszają. Często są też przekonane, że dbanie o swój dobrostan i swoje ciało to strata czasu i energii. Pokładają nadzieję w szybkich rozwiązaniach, a tym samym ignorują swoje podstawowe potrzeby fizyczne. Jednak wysiłki, by utrzymać dobrą kondycję fizyczną naprawdę się opłacają – oszczędzą czas, bo poprawią naszą wydajność Co więcej ulepszają też nasz nastrój i to, jak odbieramy samego siebie.

  👌Poświęć codziennie lub prawie codziennie czas na aktywność fizyczną. Nawet 10-minutowy spacer zwiększa poziom energii i poprawia nastrój. Niech ćwiczenia Cię nie wyczerpią – chodzi raczej o uczucie przyjemnego zmęczenia i odświeżenia.

  👌Popraw higienę snu. Istnieje związek pomiędzy złą jakością snu i niskim poczuciem szczęścia. Zadbaj o odpowiednią ilość snu – większość dorosłych potrzebuję przynajmniej 7,5 godziny nieprzerwanego snu. Zwykle po takiej dawce czują się lepiej i są bardziej wydajni. Zadbaj  o regularność snu i utrzymanie przez cały tydzień, nawet w weekendy, mniej więcej te same godziny snu i czuwania. Jakość snu też ma znaczenie- miejsce odpoczynku niech będzie wolne od sprzętów elektronicznych, pobudzających substancji i leków, jedzenia. światła i hałasu, pracy, rachunków. Zadbaj, by sypialnia była miejscem sprzyjającym dobrej jakości snu.

  👌Popraw swoje nawyki żywieniowe, które karmią mózg, Liczne badania wskazują, że zdrowiu sprzyja dieta śródziemnomorska. Im więcej zdrowych produktów z tej diety spożywamy tym lepiej się czujemy (warzywa, owoce, nasiona, orzechy, oleje pochodzenia roślinnego, ryby).

💻Pomyśl o mózgu jak o “komputerze”.  Możesz dysponować dobrym oprogramowaniem (ze wspaniałymi strategiami budowania poczucia własnej wartości), ale jeśli osprzęt (zdrowie, kondycja fizyczna) będzie powolny, “komputer” nie będzie działać prawidłowo. Dbajmy o mózgowy osprzęt, poprawiając tym samym kondycję fizyczną, ogólny nastrój i poczucie własnej wartości.

Wrzuć na luz

Sonia Kłobuchowska   |   Psycholog / Life Coach

+ 48 696 039 146   |   sonia.klobuchowska@naluz.pl