fbpx

Wrzuć na luz

Prokrastynacja

„Gdy pojawia się czynnik wywołujący stres, możesz się z nim zmierzyć albo od niego uciec – tłumaczy autorka badań F.Sirois . – Jeśli zdecydujesz się na to drugie, stres nie zniknie, lecz będzie narastał”.

Znów odwlekasz opłacenie rachunków, wykonania pilnego zadania zleconego przez szefa, powieszenie prania lub ugotowanie obiadu. Przesuwasz w nieskończoność zabranie się za długoterminowy projekt, telefon w sprawie reklamacji wadliwego sprzętu lub ogarnięcie szafy w przedpokoju, której drzwiczki już same się otwierają z nadmiaru rzeczy.

Zamiast robić, co wiesz, że powinno być zrobione, przesiadujesz w mediach społecznościowych, wpadasz w maraton serialowy i wiadomości sportowe. Albo idziesz zrobić sobie kolejna kawę w biurze i rozmawiasz ze spotkanymi osobami na korytarzu.

Im bardziej odsuwasz od siebie stojące przed Tobą zadania, zaczynasz czuć coraz większe napięcie i niepokój. Chwilowa, szybka przyjemność wynikający z czynności, które robisz ZAMIAST tych, które należy, ustępuje na rzecz silnej presji czasowej i stresu. Twoja poczucie sprawczości i własnej wartości leci w dół, co prowadzi do dalszej prokrastynacji.

A to wszystko po to, by nie zmierzyć się ze stojącym przed Tobą zadaniem, który wywołuje niewygodnie odczucia.

„Gdy pojawia się czynnik wywołujący stres, możesz się z nim zmierzyć
albo od niego uciec – tłumaczy autorka badań F.Sirois . – Jeśli zdecydujesz się na to drugie, stres nie zniknie, lecz będzie narastał”.

Chroniczny stres może przeciążyć nasz system nerwowy, co może prowadzić do obniżonego poziomu wydzielania dopaminy i serotoniny. Taki stan może skutkować pogorszeniem samopoczucia, utratą motywacji uczuciem lęku oraz znacznymi trudnościami w zachowaniu koncentracji.

Podejmij decyzję zawczasu, nim wpadniesz w przyjemnościowy maraton.

➡️Zapytaj siebie, co teraz robisz i czy to jest dla Ciebie ważne? Jakie skutki przyniesie?
➡️Zastanów się, co tak przeraża Cię w stojącym przed Tobą zadaniu?
➡️Pomyśl o pierwszym małym kroku który, trzeba zrobić i ZRÓB TO.

Wykonywanie zadania podnosi poczucie sprawczości i daje przyjemność z pracy, a myślenie o samym zadaniu zmienia się z bardzo trudnego na “do ogarnięcia”. A nagroda po zakończeniu daje zastrzyk DOPAMINY i dużą motywację do dalszej pracy.

Czy warto się starać i mimo trudnych emocji, podjąć się zadania, stojącego przed Tobą? WARTO 🙂