fbpx

Wrzuć na luz

Konkgres ADHD

4 rzeczy, które szczególnie zapadły mi w pamięć podczas 10. Światowego Kongresu ADHD w Pradze (8–11.05.2025):

 

* Grupowy coaching ADHD
Jedną ze skutecznych, niefarmakologicznych metod wspierających osoby z ADHD jest udział w grupowym coachingu. Według norweskich badaczy 8-tygodniowy program oparty na psychoedukacji, samoświadomości, zindywidualizowanych strategiach behawioralnych oraz cotygodniowych spotkaniach grupowych może przynieść realną poprawę w zarządzaniu ADHD, funkcjami wykonawczymi i jakości życia. 

* Kobiety z ADHD i zmiany hormonalne
Znajomość wpływu hormonów (i tych wrażliwych momentów w cyklu życia kobiety) może zmienić jakość życia z ADHD. Estrogen i progesteron silnie modulują objawy – szczególnie w drugiej fazie cyklu, ale też w dojrzewaniu, ciąży, połogu czy menopauzie. Wahania hormonów mogą nasilać trudności z koncentracją, regulacją emocji i organizacją. Warto to obserwować i… uwzględniać w planowaniu codzienności (warto robić to z ekspertami zdrowia fizycznego i psychicznego).

* Aktywność fizyczna
Kolejne badania potwierdzają: ruch naprawdę działa! Wspiera funkcje wykonawcze – pamięć roboczą, planowanie, zarządzanie czasem. I to zarówno u nastolatków, jak i dorosłych. Oprócz cardio, rozciągania i ćwiczeń siłowych – warto wziąć pod uwagę też gry zespołowe. Zalecenia mówią o 150 minutach tygodniowo, ale serio – każda forma ruchu się liczy. Nawet krótki spacer może pomóc w regulacji.

* Sztuczna inteligencja a ADHD
Ciekawe badania z Uniwersytetu w Bristolu pokazują, że AI może być realnym wsparciem – nie tylko jako „body double” czy strukturyzator zadań. Może też wspierać funkcje wykonawcze (np. pomagać w zmniejszeniu przytłoczenia, rozpoczęciu działania, procesowaniu informacji), komunikację (emocjonalny mediator, zmniejszanie nieporozumień, budowanie pewności siebie), a nawet myślenie krytyczne (np. poprzez filtrowanie informacji w zależności od kontekstu i poziomu złożoności zadania). Brzmi jak przyszłość? To już się dzieje.

 

Coś bierzesz dla siebie?
Który z tych tematów Cię poruszył? Co chciałabyś/chciałbyś zgłębić bardziej?

* A w wielu wystąpieniach wracał też temat skuteczności farmakoterapii – ale równie mocno wybrzmiewała rola metod niefarmakologicznych, takich jak nowe technologie, terapie poznawczo-behawioralne, coaching ADHD czy dostosowanie wsparcia do różnych etapów życia z ADHD. Czyli podejście holistyczne i zindywidualizowane. To wszystko razem daje dużo większy sens niż działanie punktowe, rozproszone.

Pracuj ze mną

Sprawdź jakiego wsparcia potrzebujesz i dobierz program dopasowany dla Ciebie.

Świeżo po diagnozie  ADHD?

Program „Diagnoza ADHD i co dalej?” został stworzony z myślą o dorosłych, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje ADHD, nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z wyzwaniami i zadbać o swój dobrostan.

Potrzebny Ci partner produktywności?

Popraw swoją koncentrację, zwiększ efektywność pracy i czerp korzyści z pracy w towarzystwie innych osób.

Brakuje ci motywacji w utrzymaniu nawyków?

Grając z innymi, wdrażasz nawyki ułatwiające życie z ADHD!! 

Czy można lepiej?

Zapisy zakończone, dopisz się do kolejnej edycji – WRZESIEŃ 2025.

Chcesz wiedzę przekuć w czyn?

Rozwiązanie idealne dla tych, którzy cenią sobie kameralny dialog i wypracowanie metod „szytych” na miarę