Wrzuć na luz

Satysfakcja

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10.10.) to świetna okazja do refleksji, jak wieść satysfakcjonujące, zdrowe, długie życie. Z odpowiedzią śpieszą nam (jak na starszych ludzi przystało) stulatkowie, a dokładnie mieszkańcy 5 niebieskich stref. To miejsca na świecie z największym odsetkiem stulatków.

Choć rozmieszczeni w różnych krańcach świata (Japonia, Costa Rica, USA, Grecja, Włochy), dzielą wspólne, magiczne sposoby na to, by wieść wyjątkowo długie życie,  cieszysz się dobrą kondycją zdrowotną oraz relatywnie wysokim poziomem aktywności fizycznej i mentalnej.

Co ich łączy?

✅ Ciągły ruch – i to ten najbardziej spontaniczny (niekoniecznie związany z siłownią). Przemieszanie się na nogach, uprawianie ogródka, mało udogodnień mechanicznych przy pracach domowych, chodzenie po schodach. Im więcej ruchu w ciągu dnia, tym lepiej.

✅Cel życia tj. odpowiedź na pytanie: w jakim celu budzę się każdego ranka, co mi daje powód, by wstać z łóżka.? Poczucie sensu życia może przedłużyć życie nawet do 7 lat 🙂

✅Zwolnienie tempa życia tj znalezienie sposobu na radzenie sobie ze stresem. Mieszkańcy Niebieskich stref codziennie dbają o to, by znaleźć czas dla siebie,  na odpoczynek, drzemkę, spędzenie czasu z najbliższymi lub modlitwę /medytację. Korzystają z życia, żyjąc.

✅ Nie przejadanie się. Stulatkowie ostatni, lekki posiłek jedzą wczesnym wieczorem i stosują zasadę 80%, zgodnie z którą zaprzestają jeść w momencie, kiedy ich żołądek wypełni się w 80%. To pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała bez zbędnego poczucia pełności.

✅ Dieta oparta na roślinach, szczególnie na roślinach strączkowych(np. fasola, groch, soczewica, soja), będące dobrym źródłem białka, błonnika, witamin i składników mineralnych). Spożywanie strączków zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu.

✅Przynależność do grupy: Mieszkańcy Niebieskich Stref stawiają rodzinę i przyjaciół na pierwszym miejscu. Utrzymywanie bliskich relacji z innymi, wzajemna troska może wpływać na obniżenie zachorowalności i śmiertelności członków rodziny. Dodatkowo otaczanie się ludźmi, którzy wspierają prozdrowotne nawyki, wpływają na wytwarzanie własnych nawyków sprzyjających zdrowemu stylu życia.

Nie ma JUTRA bez DZISIAJ, dlatego warto wdrożyć choć jedną drobną zmianę, która poprawi jakość życia.

Zatem już teraz wstań od biurka i idź na 10 min spacer ze znajomymi z pracy lub z synem 😃