fbpx

Wrzuć na luz

Co zrobić, żeby uniknąć wypalenia zawodowego i życiowego?

Wypalenie zawodowe

Inspirowane pracami Jaya Haley.

  1. Pracuj jak najwięcej, poza godzinami pracy, po powrocie do domu, w weekendy, podczas urlopów.
  2. Jeśli masz jakieś problemy do rozwiązania w pracy lub w strefie prywatnej, koniecznie skumuluj je w jeden dzień, najlepiej jeden po drugim.
  3. Wracaj do tych wyzwań, jak często się da. Szczególnie dobra pora na rozmyślanie o nich to czas posiłków, czas z rodziną i czas snu.Trzecia nad ranem to idealny moment.
  4. Jeśli musisz, weź raz w roku urlop. Ten czas wykorzystaj na dokształcanie się. Wykorzystaj go na czytanie publikacji i artykułów z Twojej dziedziny, dopracowanie konspektów, materiałów.
  5. Po kilka razy dziennie sprawdzaj pocztę  e-mail, wiadomości tekstowe, telefon. Jeśli tylko dostaniesz wiadomość, zadzwoni telefon, koniecznie odpowiedzieć jak najszybciej.
  6. Korzystaj cały czas z tych samych metod, procedur, rozwiązań, książek, publikacji. Najlepsze i najwartościowsze jest to co znane i sprawdzone. Nie szukaj nowych rozwiązań i pomysłów – to zdecydowana strata czasu.
  7. Zwróć szczególną uwagę na swoje porażki w pracy, w kontaktach z innymi ludźmi, podczas uprawiania swojego hobby. Zapisz sobie takie zdarzenia, w które szczególnie się zaangażowałeś i nic z tego nie wyszło.
  8. Opieraj swoje poczucie własnej wartości tylko i wyłącznie na jednym obszarze życia: pracy, rodzinie, opinii innych o Tobie. Twoja skuteczność i produktywność oraz to jak Cię widzą inni to naprawdę Ty – to one świadczą o Twojej wartości.
  9. Nie wydawaj pieniędzy na uprzyjemnienie sobie miejsca pracy, na poprawę komfortu przestrzenii, w której spędzasz kilka godzin w ciągu dnia.
  10. Bądź pewny, że z każdym wyzwaniem jesteś w stanie sobie poradzić. Nie ważne jest zainteresowanie, zaangażowanie, motywacja współpracowników, partnerów, dzieci. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Jeśli odniesiesz porażkę, to jest to tylko i wyłącznie Twoja wina.
  11. Nie bądź zbyt ambitny. Nie szukaj wyzwań, które dadzą Ci satysfakcję, nie myśl o zwiększeniu dochodu, nie realizuj swoich pragnień – trzeba mieć do tego talent i smykałkę do interesu. Tobie na pewno tego brakuje.
  12. Twoje obowiązki i praca są dużo ważniejsze od Twoich bliskich, przyjaciół. Jeśli uporasz się już z wyzwaniami, to poświęć trochę czasu rodzinie, ale nie przesadzaj z tym. Jeśli Cię kochają to zrozumieją, że Twoja praca jest dla Ciebie priorytetem.

 

Jeśli jesteś samotny, to nadal szukaj Ideału – nawet jeśli zajmuje Ci to całe życie. Nigdy nie stawiaj na człowieka.

A Ty jakie masz sposoby, by “uniknąć” wypalenia?

Wrzuć na luz

Sonia Kłobuchowska   |   Psycholog / Life Coach

+ 48 696 039 146   |   sonia.klobuchowska@naluz.pl